DIF og DGI's hjælpepulje er åben nu

Kvartalets idrætspris går til Mikkel Simonsen, Slagelse Atletik Delta, som i efteråret vandt DM i spydkast for 19-årige. 

Mikkel startede til atletik på ”det gl. stadion” i Slagelse og du har igennem årene udviklet dig meget i de forskellige kastediscipliner kuglestød, diskoskast, hammerkast og spydkast.

Du træner minimum 4 gange om ugen og deltager på Dansk Atletik’s talentudvikling og samlinger.

I september 2021 vandt du guld og blev dansk mester i diskoskast med 41,63 meter, ny klubrekord for 19-årige.

I 2019 blev du dansk mester indendørs i kuglestød med et kast på 15,05 meter. I år vandt du bronze i DM i kaste 5-kamp med 3.248 point og derudover vandt du bronze i kuglestød hos de 18-19 årige.

Klubrekord blev det også til i spydkast, hvor du med 61,82 meter vandt DM-sølv. En flot DM-sølv medalje vandt du også i kuglestød, hvor han kom ud på 13,92 meter. Endelig deltog du i august 2021 i de danske mesterskaber i 5-kamp og her vandt du bronze med en samlet score på 3.143 point.

Mikkel er også aktiv i klubbens ungdomsudvalg, hvor du sammen andre unge arrangerer sociale arrangementer for klubbens unge. Mikkel er også hjælpetræner ved klubbens fælles træninger og løfter altså også klubben sammen med øvrige frivillige.

Med baggrund i din flotte indsats også socialt – men også de fornemme resultater til danmarksmesterskaberne med ikke mindre end 4 medaljer, er vi i Slagelse Idræts Råd glade for at kunne belønne dig Mikkel med kvartalets Idrætspris.

Foto:
Fra venstre:
Områdedirektør Niels W. Ibsen, prisvinder Mikkel Simonsen, træner Per Andersen og formand Jørn C. Nielsen, Slagelse Idræts Råd

23. december 2021

2022-04-15T17:40:27+02:00