DIF og DGI's hjælpepulje er åben nu

Slagelse Motionsklub kåret som Årets idrætsforening 2021

Det er sjovere at løbe sammen med andre ! Det er Slagelse Motionsklubs slogan.

Vi ved det godt – motion er sundt – og løbe kan langt de fleste finde ud af. Men vi ved også godt, at det kan være svært at komme af sted, selvom vi har nok så gode intentioner. Hverdagens pligter fylder – med arbejde, indkøb, madlavning, vask og alt det andet – der er undskyldninger nok, og det kan være svært at finde motivationen – specielt hvis ”man kun har sig selv at løbe sammen med”.     ……………………………Det er indgangsreplikken i vores klub – Slagelse Motionsklub.

En meget aktiv formand Peter Måløe og hans hustru Marianne, som er et fantastisk team og mange frivillige bakker op om klubben.

Om 4 år har klubben 50 års jubilæum og vi har jo haft op imod 4-500 medlemmer.

Klubbens mange indsatser sker udfra en række udvalg, hvor både løbeudvalg og aktivitetesudvalg er vigtige og derudfra springer mange aktiviter:

  • Løbet sammen med Slagelse Vinkompagni
  • Nyløber løb
  • Hjerteforeningsløb
  • Gå holdene
  • Lørdagsløb
  • TV2 Øst løb i øvrigt medarrangør i 2019

Vi vil gøre vores løbeklub til den BEDSTE løbeklub, Fokus på hygge og samvær!! Klubben har et utroligt godt sammenhold, Med jævne mellemrum serveres kakao/kaffe og lagkage efter løb samt f.eks. en pølsevogn. Derudover spiser man bla. mad sammen, går til foredrag og fællesarrangementer bla. omkring 50 medlemmer som deltager i Berlin Halvmaraton

Så derfor – mangler du selskab på løbeturen, så er Slagelse Motionsklub sikkert noget for dig. Her kan du altid finde løbekammerater, som både kan støtte og udfordre dig, og ikke mindst – som du kan have det sjovt sammen med, mens du løber. Det giver en meget socialt og så er der altid et hold der passer til en.

Nogle af KLUBBENS vigtige BUD – altid :                                                                              

Præsentationsrunde på holdet ved nye løbere, så de føler sig velkomne                                                                                                                                                           Gør løberne opmærksom på, hvad der skal ske inden løb                                                                                  

Starte langsomt op, ingen friløb de første 2 km

Tage hensyn til nye løbere med fornuftig hastighed.

Få sidste mand/kvinde med hjem -ingen går alene

Vejlede løbere, hvis de burde løbe på et højere eller lavere holdAdvisere løbere bagved, hvor fodgængere og anden trafik mødes

Et stort og velfortjent tillykke til Årets Idrætsforening – Slagelse Motionsklub.

25. marts 2022

2022-04-15T16:30:49+02:00