DIF og DGI's hjælpepulje er åben nu

Slagelse Badminton Klubs 1. hold på seniorsiden har i en årrække haft divisionsstatus. Igennem de seneste sæsoner haft holdet haft meget stabile resultater, som 26. marts 2022 resulterede i direkte oprykning til 2. division. Det er anden gang i klubbens historie man hører hjemme i 2. division, senest var det i årene 1984-87.

Den afsluttende match imod Viby J. på hjemmebane i Slagelse Hallen resulterede i en 8-5 sejr. Selvom det var en lige kamp, hjalp 2. damedouble med en sejr til 6-4 og det skabte lidt ro inden herredoublerne, hvor 1. ste herredouble efter at være bagud kæmpede sig flot tilbage og vandt, som Jørn C. Nielsen, formand for Slagelse Idræts Råd udtalte ved overrækkelsen.

Slagelse Badminton Klub blev stiftet 7. november 1942 og klubbens primære hjemmebane har primært været og er også i dag er Slagelse Hallen, når ikke lige det er anvendt til vaccinationscenter for Region Sjælland.

Klubben har vundet 2 danske holdmesterskaber – for ungdom i 1980/81 og for veteraner 2002/03.

Klubben har været kåret som ”Årets Idrætsforening 2002” af Danmarks Idræts Forbund og ”Årets Ungdomsklub 2011” af Badminton Danmark.

Stammen på holdet af klubbens egen ”avl” og med et stærkt sammenhold lykkedes det at sikre oprykningen til 2. division.

Jørn C. Nielsen overrakte prisen med baggrund i holdets flotte indsats og fornemme resultater igennem hele sæsonen, er det fortjent at Slagelse Badminton Klub’s førstehold modtager kvartalets Idrætspris

0. februar 2021

2022-04-23T14:13:04+02:00